Dlaczego lalka to zabawka uniwersalna?

Człowiek od samego początku swojego istnienia czuł potrzebę tworzenia własnych podobizn czy to w formie malarskiej – na ścianach jaskini, ale i w formie figurek z kamienia, drewna bądź innych dostępnych materiałów. Niebezzasadne jest więc stwierdzenie, że historia lalek jest praktycznie tak stara jak historia ludzkości! Zabawki te wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością, o czym świadczy ich ogromna różnorodność.

 

Lalki – jak właściwie z nimi jest?

Choć powszechnie kojarzy się ten rodzaj zabawek z dziewczynkami, nie zawsze tak było. Humanoidalna figurka z drewna bądź innych twardych materiałów lub materiałowy model człowieka przez stulecia były towarzyszami dzieci obu płci. W końcu przedstawiały coś uniwersalnego. Trudno zresztą nie zauważyć, że grom współczesnych zabawek przeznaczonych dla chłopców tj. plastikowe modele przedstawiające zazwyczaj żołnierzy, superbohaterów itd., są z technicznego punktu widzenia lalkami!

Ponadto naukowiec L. Elliot zauważył, że do mniej więcej 1 roku życia chłopczyki i dziewczynki są w równym stopniu zainteresowani zabawą lalkami, jak i klockami czy innymi zabawkami. Oznacza to, że niechęć starszych chłopców do tej formy zabawy ma charakter stricte kulturowy.

Zauważa się, że zabawa lalkami może pozytywnie wpływać na rozwój dziecka. Przede wszystkim na jego wyobraźnię i umiejętności społeczne. W tej formę rozrywki zazwyczaj uczestniczy więcej niż jedno dziecko, wymaga ona zatem umiejętności słuchania, odgrywania ról, rozumienia komunikatów niejednoznacznych. Tworzenie szalonych scenariuszy rozwija kreatywność i umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego. Z kolei zabawa lalkami “bobasami” sprzyja rozwojowi empatii i zrównoważonej osobowości. Warto się więc przyglądać zabawom swoich dzieci, bowiem właśnie wtedy najłatwiej prześledzić etap jego emocjonalnego i intelektualnego rozwoju.

 

Najpopularniejsze rodzaje lalek:

  • lalki typu “bobasy” – lalki przedstawiające niemowlęta oraz małe dzieci, zazwyczaj w rozmiarze zbliżonym do rzeczywistego noworodka, popularne wśród dziewczynek, szczególnie podczas tzw. “zabaw w dom”
  • lalki typu Barbie – zdecydowanie mniejsze od “bobasów”, z grubsza realistyczne przedstawienie dorosłej kobiety, w zależności od konkretnej marki, jakość lalek będzie różna, ich zaletą jest mnogość dostępnych akcesoriów możliwych do dokupienia lub kupienia wraz z lalką oraz, bardziej zróżnicowane wyglądy lalek (dostępne są lalki o ciemnym i jasnym kolorze skóry oraz o różnych kolorach oczu i włosów) oraz współpraca Barbie z Disneyem, dzięki której możliwe jest nabycie dobrej jakości podobizny ulubionej księżniczki dziecka
  • inne lalki humanoidalne – zazwyczaj charakteryzują się one silniej niż w przypadku Barbie zaburzonymi proporcjami, zazwyczaj znacząco powiększona jest głowa, oczy oraz biodra. Charakteryzują się często inną, nieco mniej cukierkową estetyką
  • Lalki super wybór szmaciane – obecnie popularne głównie wśród najmłodszych dzieci
  • lalki porcelanowe – ze względu na swoją kruchość, nietrwałość, ale także staromodną estetykę przeznaczone są raczej dla dorosłych kolekcjonerów